Oto Blog

Renault Clio

Renault Clio 2020

1899’da Fransa’da Lois Renault adında genç bir mühendisin kurduğu ve Fransa motorlu araçlar yarışlarında elde ettiği başarılar ile kısa sürede popülar olan otomobil markası Renault, Birinci Dünya Savaşında toplu taşıma, tank ve uçak motoru üretiminde de kendini dünyaya tanıtmıştır. 1945 yılında da kamulaştırılarak devlet markası olmayı başarmıştır. Renault aynı zamanda Türkiye’nin ilk klimalı otomobili olan Renault 12 GTS modelinin de sahibidir. Ülkemizde de en yaygın satış ve servis ağına sahip markalardan biri olarak Renault her geçen gün kendini geliştirmekte ve yenilemektedir.

Renault Clio 2020

Renault Clio 2020

Renault Clio

Renault markası, otomobil sektöründe, Türkiye’nin hep en fazla satış yapan markalarından olmuştur ve en fazla satışı yaptığı modellerden birisi de Clio modelidir. Yeni Clio modeli ile 2020 yılında, Renault en çok tercih edilen otomobil olmuştur. 2020 yılı otomobil satış sayılarına göre bir sıralama yapıldığında ise Renault Clio yeni model 3598 adet satış ile 2020’de çok satılan arabalar listesinde dördüncü sırada yer almıştır. Hatchback kasası ve seriliği ile şehiriçi kullanımı için daha çok tercih edilen ve en uygun olan Clio Türkiye’de daha çok kadın sürücülerin beğenisini almıştır. Zaten aracın talep çoğunluğu da kadın sürücülerden oluşmaktadır.

Renault Clio Otomobil Özellikleri

Sınıfının en çok satan modeli olan Clio, beşinci nesli ile piyasada yerini almıştır. Nissan- Renault ve Mitsubishi üçlüsünün işortaklığı ile gelişen ve CMF-B isimli platformda üretilen yeni Clio, selefinin ana özelliklerini koruyan fakat daha gündeme uygun ve etkileyici olmayı hedefleyen bir otomobildir. Ütü izlerinin belirgin olması araçta ilk dikkat çeken detaydır. Özellikle de motor kaputu üstünde derin ütü izlerine daha yoğun rastlanır ve tampon da daha keskin çizgilere sahiptir. Selefin’e göre dikkat çekici seviyede büyüyen ve gelişen ön ızgara, zamanın tasarım trendini net olarak yakalayan bir başka avantajdır ama en büyük değişim LED gündüz farları ile sağlanmış. C formlu bu LED gündüz farları ile otomobilin ana silüeti de yüzü de değişmiştir. Karoserin ana değişim noktası ise alçalan tavan olmuştur. Öncelikle karoserde tavan alçaltıldığı ve genişlik azaltıldığı için çok net olarak küçük bir iç mekan hacmi oluşmuştur. Ama Clio mühendisleri bu konuda detaylı çalışmış ve değişen boyutları bilmenize rağmen eskisine göre sanki daha geniş bir araç içindeymiş gibi hissetmenizi sağlamışlardır. Yeni direk simidi tasarımı, destekli koltuk yapısı da yeni Clio’nun içindeki değişen noktalardandır. Yapılan Clio araç test sürüşlerinde ise otomobilin maksimum motor gücü 73kW/ 100 HP 5000 d/d ve maksimum Tork Gücü 142Nm 1750-4500 d/d olarak hesplanmıştır. Aynı zamanda aracın ortalama yakıt tüketimi fabrika verilerine göre 100 km’de ortalama 5,0 litre olarak bilinir. Aracın yakıt deposu 42 litre ve CO2 emisyon ortalaması da 113g/km’dir. Ayrıca Renault Clio araç modelin eski nesillere nazaran bagaj kapağı daha geniş tasarlanmış ve 330 litre olan bagaj hacmi, 391 litreye kadar Clio’da yükseltilmiştir. Fakat 391 litre olmasına rağmen koltuklar

geriye doğru katlandığında 1069 litreye kadar hacim çıkmaktadır. Renault’un Clio model aracında iç mekanda malzeme ve işçilik kalitesi de artırılmış ve daha yumuşak plastik kullanımı sağlanmıştır. 7 inçlik dijital ekran ve bolca kişiselleştirme olanağı da Clio’yu öne çıkaran önemli özelliklerdendir. Renault merkezinden yapılan bilgilendirmeye göre de Cilo’nun hibrit versiyonu 2020 sonuna doğru satışa sunulacaktır.

Yeni Renault Clio Fiyat Listesi Şubat 2020’den beri yeni Clio fiyatları 111 bin TL’den başlamakta ve Sıfır Renault Clio fiyat listesi özelliklere göre farklılık göstermektedir. Örneğin; Otomatik şanzımanlı TCe 100 X-Tronic 118.700TL, TCe 130HP EDC 7 Clio modeli 154.500TL, 1,5 Blue dCi 85 HP 140.900TL ve 1,5 Blue dCi 115 HP ise 149.900TL civarlarında bir fiyat göstermektedir

Renault Clio Aksesuar Ürünleri

  1. Bagaj Havuzu ( 08-12 )
  2. Bagaj Havuzu (2012 Model Sonrası )
  3. Clio 4 Jant Kapağı
  4. Clio SYMBOL Koltuk Süngeri
  5. Eski Clio Koltuk Süngeri

Bir yanıt yazın